جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی

جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی

خانه همه ايثارگران انقلاب

کرونا و شبکه ملی اطلاعات

اندازه فونت :
۱۳۹۹/۰۹/۱۷


شايد در نگاه اول رابطه مستقيمي بين  راه اندازي شبکه ملي اطلاعات و شيوع کرونا وجود نداشته باشد ولي با کمي دقت متوجه ميشويم  بخش قابل توجهي از رفت و آمدها و تراکم جمعيت در فضاهاي مختلف به دليل فقدان يک شبکه ملي اطلاعات کارآمد و پرقدرت است .

همه متخصصين اتفاق نظر دارند عامل اصلي شيوع ويروس ازدحام جمعيت و تراکم  افراد در محيط هاي مختلف است و متاسفانه يکي از عوامل شيوع ويروس در کشور همين ازدحام جمعيت در محيط هاي مختلف از قبيل بانک ها ، مترو ، بازارها و خيابان هاي شهر است .

شايد يکي از دلايلي که چيني ها توانستند با اين سرعت اين ويروس خطرناک را کنترل کنند همين شبکه قدرتمند ملي اطلاعات بود و اين در حالي است که مردم ما مجبور هستند براي انجام هر کاري از منزل خارج شوند .

شايان ذکر است شايد ويروس کرونا مهمان ناخوانده ي باشد که به اين زودي ها قصد رفتن نداشته باشد و ما ناگذير هستيم سبک زندگي خودمان را با شرايط کرونا تطبيق دهيم و  بهرهمندي از شبکه ملي اطلاعات  از ملزومات و ضروريات اين سبک زندگي کرونايي است .

تا همين جا براي کساني که با کارکرد هاي شبکه ملي اطلاعات آشنايي دارند موضوع تمام شده است ولي براي آن دسته از خوانندگاني که کمتر با ظرفيت هاي شبکه ملي اطلاعات اشنايي دارند به ذکر چند مورد از مهمترين موضوعاتي که مردم مجبور به خارج شدن از منزل هستند  و شبکه ملي اطلاعات ميتواند نياز آنها را برطرف نمايد اشاره ميکنيم

تراکم جمعيت براي انجام امور اداري

بسياري از مردم هم  اکنون به دليل انجام امور اداري از منزل خارج ميشوند و اين در حالي است که با شبکه ملي اطلاعات مردم ميتوانند پيگيري ها و مشکلات اداري خود را از قبيل اخذ مجوز ها ، نقل و انتقالات اداري ، شکايت ها و صدها مسئله ديگر را از داخل منزل انجام دهند.

تراکم جمعيت براي خريد
گراني پهناي باند از يک سو و کلاهبرداري هاي روز افزون از سوي ديگر باعث شده است خريد اينترنتي هنوز آنطور که بايد و شايد در کشور رايج نشده باشد و مردم ترجيح ميدهند براي خريد از منزل خارج شوند و در صورتي که فرهنگ سازي مناسب انجام پذيرد و مردم بتوانند بدون دغدغه خاطر از طريق پايگاه هاي اينترنتي خريد کنند ديگر نيازي به خروج از منزل وجود ندارد .

آموزش
اموزش از طريق اينترنت سالها قبل در دنيا رايج شده است  و بسياري از دوره هاي مختلف در همه سطوح و در همه موضوعات در دنيا به صورت مجازي برگزار ميشود ولي به دليل نبود زيرساخت هاي مناسب ملي اين مسئله نيز در کشور بسيار محدود و با هزينه سنگين در حال انجام است .

خدمات مشاوره اي

خدمات مشاوره اي  در زمينه هاي مختلف تربيتي ، حقوقي و اداري ميتواند از طريق اينترنت انجام شود و چه بسا با هزينه هاي بسيار کمتر چرا که شرکت هاو بنگاه ها ديگر نيازي به اجاره واحد آپارتماني و پرداخت هزينه سنگين ندارند و در نتيجه خدمات ارائه شده نيز ميتواند با هزينه کمتري ارائه شود.

با توجه به موضوعات ذکر شده لازم است به اين نکته نيز توجه کنيم که  در صورت راه اندازي شبکه ملي اطلاعات با مشکلات ديگري نيز مواجه هستيم که براي پرهيز از اطاله بحث تنها به دو مورد آن  يعني فقدان آموزش سواد رسانه اي براي استفاده بهينه از اينترنت و گران بودن تجهيزات و ملزومات از جمله مودم ،گوشي تلفن همراه و رايانه  اشاره ميکنيم

و نکته آخر اين که براي در اين بخش جا  دارد از رسانه ها گلايه داشته باشيم که به جاي اين که دلايل خروج مردم از منازل را بررسي و ريشه يابي کنند پيوسته مردم را به ماندن در منزل توصيه ميکنند و اين در شرايطي است که مردم در بسياري از موارد حتي به قيمت به خطر افتادن جانشان نيز مجبور به خارج شدن از منزل هستند و در صورت راه اندازي و تکميل شبکه ملي اطلاعات نيازي به خروج از منزل ندارند و تنها در اين شرايط است که ميتوانيم زنجيره ابتلا به بيماري را قطع کنيم.

محمد اسماعيلي
کارشناس مسائل سياسي