جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی

جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی

خانه همه ايثارگران انقلاب

ضرورت توزیع عادلانه اطلاعات میان مردم

اندازه فونت :
۱۳۹۹/۰۴/۰۳

«علی محمد اسماعیلی» قائم مقام جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در گفت و گو با خبرنگار رسانه خبرگزاری فارس، با اشاره به ضرورت شفافیت در اداره کشور گفت: ما هنوز تصویر درستی از شفافیت برای مردم مشخص نکردیم. یعنی مردم فکر می کنند شفافیت به این معنا است که اعلام کنیم حقوق نمایندگان مجلس یا هزینه انتخاباتی شان چقدر است؟ در حالیکه مفهوم شفافیت و حیطه شمول آن بسیار فراتر از این مسائل است.

وی ادامه داد: حوزه های مختلف فرهنگی، سیاسی اقتصادی، انتصاباتی، مناقصه ها و مزایده ها و … همه جزو حیطه شفافیت هستند. یعنی ما باید نسبت به توزیع عادلانه اطلاعات اقتصادی، سیاسی، فرهنگی در کل کشور یک مدل در تراز انقلاب اسلامی داشته باشیم. یکی از مصادیق شفافیت توزیع عادلانه اخبار و اطلاعاتی است موجب فراهم شدن فرصت های شغلی میشود یعنی بین کسی که در تهران زندگی می کند و یا در یک وزارتخانه مشغول به کار است با کسی که در دور افتاده ترین نقطه مرزی کشور زندگی می کند نباید هیچ گونه نابرابری اطلاعاتی وجود داشته باشد.

اسماعیلی درباره اینکه چطور می توانیم این اتفاق را رقم بزنیم؟ نیز گفت: ما در عصر ارتباطات و توسعه روزافزون رسانه های نوین ارتباطی زندگی می کنیم و اگر بخواهیم شفافیت واقعی را محقق کنیم و فناوری های ارتباطی این امکان را برایمان فراهم کرده است. این که یک نفر بتواند به تنهای هزاران خودرو ثبت نام کند و یا هزاران واحد آپارتمانی را بدون هیچ مشکلی به نام خود و اقوام ثبت نماید نشان دهنده فقدان یک مدل شفافیت ایده آل و کارآمد در کشور است.

وی با بیان اتخاذ تصمیمی بزرگ در همین زمینه نیز عنوان داشت: ما باید بین شفافیت واقعی و شفافیت نمایشی تصمیمی بزرگ بگیریم و این تصمیمی است که بالاخره باید گرفته شود. یعنی شفافیت واقعی شامل عرصه های مختلف می شود و مردم ما باید بدانند که در اندرونی خیلی از سازمان ها و وزارت خانه ها چه می گذرد.
مردم باید علت تصمیم ها، عزل و نصب ها و انتصابات را بدانند و اینها همان مواردی است که در حوزه شفافیت قرار دارد.

قائم مقام جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی، به سرفصل هایی که دشمن بعد از انقلاب اسلامی در نظر گرفته است، اشاره کرد و گفت: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، دشمن دو موضوع را در صدر عملیات روانی خودش قرار داده است. یکی بحث قطع ارتباط و دوری بین مردم و حاکمیت و دیگری ارائه یک چهره ناکارآمد از نظام اسلامی است.

وی درباره اینکه شفافیت باعث برقراری ارتباط بین مردم و حاکمیت می شود، نیز گفت: شفافیت باعث می شود ارتباط بین مردم و حاکمیت روز به روز بیشتر شود. یعنی وقتی مردم از اندرونی حاکمیت بی خبر هستند و بر اساس حدس و گمان و آنچه در فضای مجازی می شنوند، قضاوت می کنند، طبیعی است که روز به روز هم فاصله شان با حاکمیت و مسئولین بیشتر شود. اما زمانیکه همه چیز رو باشد و مردم بتوانند به راحتی ببینند فرایند تصمیم گیری و تصمیم سازی در کشور چگونه است روز به روز این ارتباط صمیمانه تر می شود.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به بحث کارآمدی در همین سیستم گفت: وقتی که مسئولین و سازمان ها و وزارت خانه های مختلف احساس کنند که در پیشگاه مردم حاضر هستند و مردم آنها را می بینند، ضریب دقت در تصمیم گیری های مسئولین بالاتر می رود و اگر احساس کنند باید به مردم آمار دهند و مردم در جریان علت این عزل و نصب ها و کارنامه مدیران قرار بگیرند، این دقت به صورت اتوماتیک وار بیشتر می شود.

اسماعیلی همچنین ادامه داد: در شرایطی هستیم که راهی جز شفافیت واقعی نداریم و رسانه های دلسوز و انقلابی باید این را به یک مطالبه عمومی تبدیل کنند ولی متاسفانه هنوزبرخی از سیاستمداران به شدت در مسیر شفافیت مقاومت می کنند و از اینکه فرایند شفافیت محقق شود و مردم از آنچه در وزارت خانه ها ، ارگانها و … رخ می دهد باخبر شوند واهمه دارند .

وی در ادامه بیان داشت: البته پر واضح است که هر کشوری خط قرمزها و اسرار و مسائل طبقه بندی شده ای هم دارد که در جای خود محترم است و همه ما باید نسبت به آنها دقت داشته باشیم. اما این مجموعه اطلاعات محرمانه شاید یک درصد از کل اطلاعات کشور باشد. ما نباید به بهانه آن یک درصد، نود و نه درصد از اطلاعات را از مردم پنهان کنیم!

قائم مقام جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی، در ادامه ضمن بیان دلیل اصلی اختلاس هایی که در کشور رخ می دهدف نیز بیان داشت: علت اصلی اختلاس هایی که در سال های گذشته در کشور رخ داده است، نبود شفافیت است. یعنی وقتی یک مدیر یا مجموعه ای بدون اینکه رصد و دیده شود، هر قرارداد و توافق عمومی ای را امضا می کند و هر تصمیمی را می گیرد و هیچ کس هم از آن خبر دار نمی شود، ضریب فساد در سازمان ها بالا می رود و این موضوعی است که باید دیر یا زود به آن بپردازیم.

وی همچنین درباره علت تعطیلی خیلی از واحدهای تولیدی نیز گفت: نبود شفافیت نیز دلیل تعطیلی برخی از این واحدها است. چرا ما باید اجازه دهیم یک کارخانه ای با چندهزار کارگر به مرز ورشکستگی برسد و بعد از آن رسانه ها بروند و ببینند که کارگرها پشت در کارخانه ایستادند؟ یعنی قبل از اینکه برای یک واحد تولیدی بحرانی ایجاد شود، باید هشدارها و علامت ها در سیستم نمایان باشد. شفافیت به ما کمک می کند قبل از ایجاد بحران به فکر چاره باشیم و متوجه شویم اتفاق بدی در حال وقوع است نه این که اتفاقات ومعضلات کوچک تبدیل به یک بحران شود خسارت های مادی و معنوی آن بر گرده مردم تحمیل شود.

اسماعیلی همچنین افزود: مردم ولی نعمت ما هستند و ما خدمت گزار مردم هستیم و دلیلی ندارد که بخواهیم این همه نسبت به دانستن مردم حساسیت به خرج دهیم و ممانعت کنیم.

وی با بیان این که شفافیت باید در کشور به یک ارزش تبدیل شود افزود واقعیت امر این است که ما در جهان ارتباطات و در خانه هایی از جنس شیشه زندگی می کنیم و اینطور نیست که اطلاعات تا ابد محرمانه باقی بماند و خیلی از این اطلاعات بیرون آمده و به دست ضد انقلاب می رسد و از زبان شبکه های ماهواره ای و اینترنتی معاند با بسته بندی مسموم و زهرآگین به دست مردم می رسد. در حالیکه اگر همه این اطلاعات توسط حاکمیت و در مسیر کاملا شناخته شده ای در اختیار مردم قرار گیرد این اطلاعات و اخبار نمی تواند مورد سو استفاده دشمن قرار گیرد.

قائم مقام جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامیدر پایان خاطرنشان کرد: امروز در کشور هزاران مدیر و مسئول زحمتکش مشغول به خدمت هستند و همه این توفیقات در عرصه های گوناگون نتیجه فعالیت بی وقفه این عزیزان است و در صورت ایجاد یک مدل کارآمد از شفافیت مردم می توانند بیش از گذشته قدردان زحمات این افراد باشند.