جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی

جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی

خانه همه ايثارگران انقلاب

عامری: دولت به‌جای اصلاح نظام بانکی، قیمت سوخت را افزایش می‌دهد

اندازه فونت :
۱۳۹۸/۰۹/۱۹

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، محمدجواد عامری دبیرکل جمعیت ایثارگران روز دوشنبه در نشست بررسی و تحلیل واقعیت‌های افزایش قیمت بنزین با عنوان «روایت تلخ بنزین» که در خبرگزاری فارس برگزار شد، اظهار داشت: دولت به بهانه مبارزه با قاچاق و درآمدزایی برای کمک به مردم طرح افزایش قیمت بنزین را به بدترین شکل ممکن اجرا کرد و لطمات جدی را در فقیرسازی مردم وارد کرد.

** بی‌تدبیری قبلا هم از این دولت داشته‌ایم

وی افزود: بی‌تدبیری‌های این چنینی قبلا هم از این دولت داشته‌ایم مانند الگوی قراردادهای نفتی IPC که بدون مشورت با کارشناسان تنظیم شد و زمانی که متن ۱۱ صفحه‌ای آن در اختیار کارشناسان قرار گرفت، ۱۵۰ اشکال کارشناسی داشت.

عامری تاکید کرد: ضعیف‌ترین و بی اعتمادترین دولت به نخبگان و کارشناسان این دولت است و واقعا از شفافیت به دور است چراکه در اکثر قراردادها از نظر کارشناسی استفاده نکرده است.

دبیرکل جمعیت ایثارگران با بیان اینکه در موضوع بنزین دولت ادعا دارد می‌خواهد قیمت بنزین را به فوب خلیج فارس برساند، ادامه داد: اگر واقعا مبنا فوب خلیج فارس است باید ببینیم چرا قیمت دلار بالا رفت و قیمت آن متغیر است؟ اگر قیمت دلار را ۳۰۰۰ تومان در‌ نظر بگیریم، فوب خلیج فارس حدودا ۱۵۰۰ تومان خواهد بود.

وی گفت: با عملکرد بدی که بانکها و دولت در این مدت داشتند،‌ ۴۷۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی به ۲ هزار هزار میلیارد تومان رسید که این در فقیر کردن مردم بسیار موثر است چراکه ارزش سرمایه مردم را ۵۰۰ درصد کاهش داده است.

عامری تصریح کرد: قدرت خرید مردم به‌شدت پایین آمده است و دولت به جای اینکه مشکل را ریشه ای حل کند مانند اصلاح نظام بانکی، قیمت سوخت را افزایش می‌دهد.

** طرح های کارشناسی بسیار بهتری برای مدیریت مصرف سوخت در کشور وجود داشت 

دبیرکل جمعیت ایثارگران با بیان اینکه طرح های کارشناسی بسیار بهتری در خصوص مدیریت مصرف سوخت در کشور وجود داشت که متاسفانه دولت هیچکدام را عملی نکرد، عنوان کرد: در کشورمان حدودا ۹۷ میلیون لیتر مصرف سوخت روزانه داریم که نیمی از آن مربوط به خودروهای کار و نیمی دیگر خودروهای رفاهی هستند.

وی افزود: حدود ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار خودروی کار هنوز دوگانه سوز نشده است، مصرف سوخت سی ان جی ما اکنون روزانه ۲۰ میلیون متر مکعب است که اگر این خودروها گازسوز می‌شدند، ظرفیت مصرف گاز طبیعی ۴۰ میلیون متر مکعب می شد. هر یک متر مکعب سی ان جی برابر یک لیتر بنزین است و از این طریق می‌توانستیم روزانه ۲۰ میلیون لیتر بنزین را صرفه جویی کنیم.

عامری سوخت ال پی جی را دیگر موردی برشمرد که با توسعه آن می‌توان در مدیریت مصرف سوخت تاثیر گذاشت و اظهار داشت: ما حدودا ۴۲ میلیون لیتر در روز ال پی جی تولید می کنیم که ۱۵ میلیون لیتر آن را مصرف می کنیم و حدودا ۲۷ میلیون لیتر را می توانستیم در روز برای خودروها استفاده کنیم.

دبیرکل جمعیت ایثارگران گفت: مجموعا حدودا ۴۷ میلیون لیتر می توانستیم صرفه جویی و صادر کنیم.

عامری با اشاره به تحریم بودن کشور و سهولت ردیابی نفت در دنیا،‌ خاطرنشان کرد: اگر نفت را تبدیل به فرآورده می‌کردیم و روزانه ۴۷ میلیون لیتر بنزین حاصل از این دو طرح را صادر می کردیم، مشکل تحریمی هم نداشتیم.

وی در پایان تاکید کرد: اگر دولت کمی تدبیر داشت و به نظر کارشناسان توجه می کرد،‌ از همین دو روش می توانست مشکل تحریم و بنزین را حل کند.