جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی

جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی

خانه همه ايثارگران انقلاب

درباره جمعيت

اندازه فونت :
۱۳۹۵/۰۴/۲۷

بسمه تعالی

اساسنامه جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی

فصل اول: کلیات

ماده ۱: جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی تشکلی است که به استناد قانون نحوه فعالیت احزاب و گروههای سیاسی و آئین نامه آن تشکیل شده و در این اساسنامه به اختصار «جمعیت» نامیده می شود.

ماده ۲: محدوده جغرافیایی فعالیت جمعیت،ملی (سراسر کشور) می باشد.

ماده ۳: مرکز اصلی جمعیت در: تهران، میدان شهدای هفتم تیر، خیابان خردمند شمالی، کوچه دی پلاک ۱۰ طبقه همکف است و در صورت لزوم می تواند پس از رسیدگی کمیسیون ماده ۱۰ در استانها شعبه و در شهرستانها با اطلاع فرمانداری دفتر ایجاد نماید.

تبصره ۱: نشانی دفتر مرکزی و شعب و دفاتر و تغییرات بعدی آنها، به اطلاع وزارت کشور خواهد رسید؛ در غیر اینصورت استاد به آن معتبر نخواهد بود.

تبصره ۲: دفتر مرکزی و شعب استانی و دفاتر شهرستانی جمعیت نمی­تواند در اماکن دولتی و مسکونی استقرار یابد.

ماده ۴: جمعیت، التزام خود را به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اصل ولایت مطلقه فقیه اعلام می­دارد.

فصل دوم: عضویت

ماده ۵ : شرایط عضویت:

۱-اعتقاد و التزام عملی به قانون اساسی و ولایت مطلقه فقیه

۲- تابعیت ایرانی

۳- پذیرش مفاد مرامنامه و اساسنامه

۴- عدم سوء پیشینه کیفری موثر

۵- عدم انطباق متقاضی عضویت با اوصاف مقرر در ماده ۵ قانون

۶- سن حداقل ۱۸ سال تمام

تبصره: با توجه به تبصره ماده ۶ قانون احزاب، عضویت در یک حزب ملی و استانی به طور همزمان منعی ندارد ولی هیچ شخصی نمی تواند به صورت همزمان عضو موثر بیش از یک حزب ملی یا استانی باشد.

ماده ۶: انواع عضویت

۱-عضو حزب: داوطلب واجد شرایطی که مراحل عضویت حزب را گذرانده و با پذیرش اساسنامه حزب دارای تعهدات و حقوق حزبی مطابق اساسنامه حزب می باشد.

۲- عضو موثر حزب: اعضای هیئات موسس، شورای مرکزی، دبیرکل ، بازرسان و مسئولان شعب استانی اعضای موثر حزب می باشند.

تبصره: عضویت در یک حزب ملی و استانی به طور همزمان منعی ندارد ولی هیچ شخصی نمی تواند به صورت همزمان عضو موثر بیش از یک حزب ملی یا استانی باشد.

ماده ۷: خاتمه عضویت در موارد زیر امکان پذیر است:

۱-استعفاء بصورت کتبی

۲- اخراج بنا به درخواست اکثریت اعضای شورای مرکزی یا حداقل یک بیستم اعضای اصلی جمعیت و تصویب مجمع عمومی

۳- فوت

۴- احراز انطباق وضعیت عضو حزب با موارد مذکور در ماده ۵ قانون

۵- حکم قطعی دادگاه صالحه مبنی بر محرومیت از حقوق اجتماعی

۶- از دست دادن هر یک از شرایط عضویت مندرج در ماده ۵ اساسنامه

فصل سوم: تشکیلات و ارکان

ماده ۸: هیئات موسس اشخاص حقیقی می باشند که امور مربوط به تاسیس و وظایف مرتبط را پیگیری نموده و برای دریافت مجوز تاسیس و پروانه فعالیت اقدام می نمایند و دارای اختیارات زیر می باشند:

۱-انجام کلیه مقدمات تاسیس

۲-دعوت برای برگزاری مجمع عمومی تاسیس تشکل حداقل ۶ ماه پس از صدور مجوز تاسیس حزب

۳- برگزاری مجمع عمومی موسس و تاسیس دفاتر رسمی مطابق ماده ۶ قانون و ارائه اسناد مربوط به کمیسیون

تبصره: هیئات موسس دارای رئیس، نایب رئیس و خزانه دار خواهد بود.

ماده ۹: ارکان جمعیت عبارتند از:

۱-هیئات موسس

۲- مجمع عمومی

۳- شورای مرکزی

۴- دبیرکل

۵- بازرسان

۶- مسئولین شعب استانی

ماده ۱۰: مجمع عمومی بالاترین رکن حزب است که طبق مرامنامه و اساسنامه از اجتماع اعضای حزب تشکیل می شود. حد نصاب رسمیت مجمع عمومی در نوبت اولنصف بعلاوه یک اعضای حزب می باشد. نصاب تصمیم گیری در مجمع، اکثریت می باشد.

تبصره ۱: مجمع عمومی عادی سالی یکبار و حداقل یکماه قبل از پایان دوره مسئولیت شورای مرکزی یا بازرسان برگزار می­شود. مجمع عمومی فوق العاده در موارد لزوم و با پیشنهاد دو سوم اعضای شورای مرکزی یا یک سوم اعضای اصلی با دستور کار «انحلال حزب، اصلاح مرامنامه و اساسنامه و عزل اعضای شورای مرکزی وفق مفاد اساسنامه» برگزار می شود.

تبصره ۲: در صورتی که مجمع عمومی در نوبت اول به حد نصاب نرسد، مجمع عمومی نوبت دوم حداقل دو هفته و حداکثر یک ماه بعد تشکیل خواهد شد. مجمع عمومی نوبت دوم با حضور هر تعداد از اعضای اصلی رسمیت می یابد و اعتبار تصویب هر موضوعی در آن مانند مجمع عمومی نوبت اول خواهد بود.

تبصره ۳: دعوت برای شرکت در مجمع عمومی از طریق اعلان در روزنامه کثیرالانتشار یا دعوت کتبی یا روش­های نوین ارتباطی صورت می گیرد . آگهی تشکیل مجمع عمومی نوبت اول حداقل ۲۰ روز و نوبت دوم حداقل ۱۰ روز قبل از برگزاری مجمع عمومی در روزنامه تعیین شده درج خواهد شد یا دعوتنامه به آخرین نشانی اعلامی توسط اعضاء ارسال خواهد شد. دستور ج…
آشنایی با جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی

با پایان یافتن جنگ تحمیلی و دفاع مقدس ۸ ساله و متعاقب آن آغاز دوران سازندگی شرایط نوینی بر فضای سیاسی کشور حاکم گردید. احزاب، دسته ها و گروههای سیاسی خواه با پیشینه و خواه تازه تاسیس یافته با اشعار و ایده های جدید قدم در عرصه سیاسی کشور نهادند در این میان خلاء تشکیلاتی که بتواند مجموعه ای از نیروهای مومن و پایبند به آرمانهای انقلاب اسلامی و مردم و ایثارگران عرصه های جهاد و پیکار در راه دین و ملک را پوشش دهد همواره احساس می شد. نیروهایی که نباید در دسته های متعارف و بعضا غیر واقعی احزاب قرار گرفته و پاک و مبری از هرگونه دسته بندی، لوای پاسداری از دستاوردهای مقدس انقلاب و آبادی گوشه گوشه خاک این سرزمین کهن را به دست گرفته و بدوش بکشند. در میان این احساس نیاز بود که گروهی از فرزندان ایثارگر انقلاب با اتکاء به خدا و دلگرمی به حمایت بی­دریغ همرزمان قدیمی و مردم بزرگ و فهیم ایران تشکل «ایثارگران انقلاب اسلامی» را بنیان نهادند تا با هم نفس و هم قسم و هم قدم شدن با مردم ایران اسلامی اجازه آن را ندهند که رمز جاودانگی و ماندگاری ملت کهن و تاریخی ساز ایران در هیاهوی نیرنگ و خدعه شیاطین بزرگ و کوچک داخلی و خارجی محو گردد و به عرصه فراموشی سپرده شود.

بدینسان «جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی» در سال ۱۳۷۵ بصورت تشکیلاتی آغاز به کار کرد و تا به امروز به رغم وجود مشکلات متعدد که بر سر راه آن قرار داشته به لطف خداوند بزرگ و ملت قدرشناس و نجیب ایران توانسته است گامهای اساسی و مهمی را در راه رسیدن به اهداف عالیه خویش بردارد. به این سبب همیشه خدا را شاکر و مردم مسلمان و آزاده ایران را سپاسگزار است. البته تا رسیدن به مقصد نهایی راه درازی در پیش است و تداوم این راه پر فراز و نشیب جز با توکل به خداوند و دعای رهبری و یاری مردم میسر نیست چرا که اصولا رمز پیروزی و تداوم انقلاب اسللامی مردم و رهبری بوده و هست و مردم سالاری خود منبعث از معرفت دینی و ولایت فقیه استوارترین محور وحدت ملی است که ضامنی است بر حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور. حضور در صحنه «جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی» را نمی توان تنها به سخنرانی، صدور بیانیه و اطلاعیه و… محدود کرد؛ حضور فراگیر و دامنه­دار آن در عرصه انتخابات را می­توان به حق یکی از شاخصترین حضور گروههای سیاسی در انتخابات شمرد. از آنجا که حضرت امام خمینی (ره) شرکت در انتخابات را یک تکلیف الهی دانسته اند این جمعیت در هیچ انتخاباتی غایب نبوده است.

جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در این برهه از زمان حساس انقلاب مانند سایر مردم غیرتمند ایران اسلامی، پاسداری از خط حضرت امام خمینی (ره) و تلاش برای گسترش منویات مقام معظم رهبری را از جمله برنامه های اصلی خود محسوب می کند و بر طبق این اصل محکم و مقدس، استکبارستیزی و تبیین تولی و تبری در حوزه سیاست و جامعه را هدف و برنامه خود دانسته است. حرکت در مسیر این اصول خود لوازمی را مانند لزوم شناخت جامع از دشمنان انقلاب اسلامی و تلاش جهت فاصله­گیری نیروهای انقلاب از همگرایی احتمالی با جریانهای ضدانقلاب در مواضع، اندیشه ها و رفتارها را بدنبال دارد.

مهمترین اهداف جمعیت را باید تلاش در جهت گسترش دین اسلام و استقرار یک جامعه نمونه اسلامی، احیاء توسعه و حرکت به سمت تمدن بزرگ اسلامی همراه با پاسداری از آرمانها و دستاوردهای انقلاب اسلامی و تلاش در جهت توسعه فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر برشمرد.

جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی تلاش دارد که مرکزی برای تجمع نیروهای اصولگرا بوده و تربیت نیروی انسانی و ارتقاء دانش سیاسی و عمومی را در زمره اهداف مهم درون تشکیلاتی خود قرار دهد.

تلاش جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی بر این است که با گذشتن از موانع متعدد و متنوع «مردم سالاری دینی، اصولگرایی، کارآمدی، عدالت خواهی و آزادی طلبی» را در صدر گفتمان و مطالبات مردم قرار دهد.

بنیانگذاران و اعضای موسس جمعیت:

مرحوم حجت الاسلام و المسلمکین سیدعلی اکبر ابوترابی

از مجاهدان مبارز دوران ستم شاهی، آزاده سرافراز و نستوه، نماینده رهبری در ستاد رسیدگی به امور آزادگان و سابقه چندین دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی

حسین فدایی

از مبارزان دوران ستم شاهی، دارای سوابق ممتد مدیریتی در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله رییس ستاد فوریت های جنگ در دوران دفاع مقدس و از مدیران سابق بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی

علی دارابی

نویسنده روزنامه نگار، از موسسان جهادسازندگی، دارای سوابق ممتد مدیریتی در جهاد سازندگی و شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی

داود دانش جعفری

استاد دانشگاه، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، دارای سوابق ممتد مدیریتی، رئیس ستاد مرکزی مهندسی و پشتیبانی در دوران دفاع مقدس، دبیر کمیته اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام

عبدالحسین روح الامینی

استاد دانشگاه، از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام (ره)، از معاونان اسبق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دارای سوابق ممتد مدیریتی در نهادهای فرهنگی آموزشی از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی

علی یوسف پور

سابقه چند دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی، دارای سوابق مدیریتی مهم در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مدیر مسئول روزنامه سیاست روز و دبیر کل انجمن روزنامه نگاران مسلمان

مجتبی شاکری

جانباز سرافراز، مسئول دفتر ادبیات و هنر سازمان بسیج دانشجویی، دارای سوابق مدیریتی در بنیاد جانبازان

احمد مقیمی

رزمنده و ایثارگر، دارای سوابق مدیریتی در نهادهای مختلف از جمله بنیاد مستضغفان و جانبازان انقلاب اسلامی و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی

هادی ایمانی

دارای سوابق وکالت و قضاوت و فعالیتهای مدیریتی در نهادهای مختلف و استاد دانشگاه

ارکان جمعیت:

مجمع عمومی یا کنگره سراسری:

مرکب از همه اعضاء جمعیت بوده و در شرایط عادی دو سال یکبار تشکیل می­گردد و تعیین خط و مشی و انتخاب اعضای شورای مرکزی در زمره وظایف مهم آن تلقی می گردد.

شورای مرکزی:

مرکب از ۲۵ نفر (۲۱ نفر عضو اصلی و ۴ نفر عضو علی البدل) می باشد که با رای مستقیم اعضاء برای مدت دو سال انتخاب می شوند که برابر اساسنامه وظایفی از جمله انتخاب دبیر کل و مسئولان جمعیت و هدایت برنامه ها و سیاست ها را بر عهده دارد.

دبیر کل:

بر اساس اساسنامه دارای وظایفی است از جمله مدیریت و اداره جمعیت، عزل و نصب مسئولین واحدها و اعلام مواضع رسمی جمعیت

کمیته ها:

جمعیت دارای کمیته های سه گانه «سیاسی، اقتصادی و فرهنگی – اجتماعی» می باشد که این کمیته ها مسوولیت تامین تولید و ارائه محتوی موضوعات و تحلیلهای مرتبط با حوزه خود را بر عهده دارند.

واحدها:

جمعیت دارای واحدهای «آموزش، پذیرش – نظارت و ارزشیابی، روابط عمومی و ارتباطات، تبلیغات و انتشارات، پشتیبانی و اداری، تشکیلاتی و هماهنگی استانها» می باشد که امور اجرایی، پشتیبانی و… را زیر نظر دبیر کل بر عهده دارند.

شرایط عضویت:

شرایط عضویت در جمعیت طبق اساسنامه عبارت است از:

« اعتقادقلبی و التزام عملی به اسلام، اعتقاد و التزام عملی به ولایت مطلقه فقیه، التزام عملی به قانون اساسی، برخورداری از حسن شهرت در زمینه­های لازم، داشتن ۱۸ سال تمام، اعتقاد به کار جمعی و تشکیلاتی و قبول اساسنامه و مرامنامه و اهداف و برنامه های جمعیت .