جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی

جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی

خانه همه ايثارگران انقلاب

چرا در حوزه اقتصاد کشور آرایش جنگی نداریم؟

اندازه فونت :
۱۳۹۹/۰۸/۱۰

بیانیه شماره ۲ اقتصادی

جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی ایران

سوالی مهم ترجیع بند مکالمات روز مره بسیاری از مردم ایران در این ایام شده و آن اینکه آیا کنترل وضعیت اقتصادی کشور از دست دولتمردان و مدیران ارشد کشور خارج شده؟! مردم از خود میپرسند قرار است چه اتفاقی بیفتند و کشتی اقتصاد کشور به کدامین سود میرود.

جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی بر اساس راهبردی که طی هفته های پیش تر اعلام شده است بنا دارد به مسائل اقتصادی مهم کشور به صورت سلسه وار و پیوسته بپردازد و بیانیه های اقتصادی منظمی را در حوزه های مختلف صادر نماید تا از این رهگذر علاوه بر انعکاس مواضع خود در خصوص مسائل مهم اقتصادی کشور، بستری نیز در خصوص مداقه و تضارب آراء کارشناسان مختلف در این مسائل را فراهم آورد.

بدون تردید امروز اقتصاد ایران درگیر یکی از جنگ های مدرن قرن بیستم و البته در مقیاسی وسیع است که شاید هیچ کشوری در هیچ دوره ای از تاریخ چنین جنگی را تجربه نکرده باشد و از این رهگذر جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی یک سوال بسیار مهم . جدی را پیش روی مدیران ارشد دولت محترم جمهوری اسلامی قرار میدهد که نیاز به پاسخ دارد.

عزیزان چرا در حوزه اقتصاد کشور آرایش جنگی نداریم؟ چرا حتی در این حوزه آرایش تدافعی منسجمی هم نداریم؟

امروز مردم زیر بار سنگین گرانی کالاها و خدمات مورد نیاز در حال تحمل فشاری هستند که به اعتقاد بسیار از کارشناسان اقتصادی که با ذکر نام و آدرس قابل استناد می باشد، تناسبی با اثرات منفی ناشی از تحریم ندارد.

تحریم های کنونی از حیث ماهیت و تنوع تفاوتی با تحریم های اعمالی در سال ۹۰ ندارد اما تکانه های وارد شده به اقتصاد کشور به صورت تصاعدی بزرگتر به نظر میرسند. البته قابل اثبات است که تحریمهای فعلی از حیث دقت و شدت نسب به سال ۹۰ در برخی حوزه ها تقویت شده اند لکن باید این موضوع را نیز مد نظر داشت که آرایش اقتصادی کشور در حال حاضر تجربه سال ۹۰ را پیش رو داشته و میتوانسته همانطور که دشمن کینه توز از تجربیات آن دوره برای نقطه زنی بهتر تحریم استفاده کرده، ما نیز از همان تجربیات برای ایجاد چتر پدافندی برای اقتصاد کشور بهره ببریم. اما حیف که اعتماد عمیق و سخیفی که به وعده نسیه جان کری شد این فرصت را از دلسوزان ایران گرفت و رویای ایجاد یک اقتصاد مقاومتی را پریشان کرد.

ما نمیتوانیم جلوی درندگی هیات حاکمه کاخ سفید در تحریم بانکی را بگیریم، قبول!

 اما آیا نمیتوانستیم با انعقاد و پیگیری جدی پیمان های پولی بخش قابل توجهی از تجارت خارجی خود را ایمن کنیم؟!

به یاد داشته باشیم که بیش از ۶۰% تجارت خارجی ما با ۵ کشور است که در نتیجه انعقاد همین ۵ قرارداد میتوانست بخش اصلی تجارت کشور را در حاشیه امن قرار دهد. لازم است دولتمردان محترم بدانند که دولتین چین و روسیه حجم استفاده از دلار در تجارت بین خود را ظرف ۵ سال گذشته از ۹۰% به ۴۶% کاهش داده اند. پس کار قابل انجام است اگر فهم و اراده و پشتکار آن باشد.

ما نمیتوانیم جلوی تحریم حداقل بخشی از فروش نفت خود را بگیریم، قبول!

اما آیا نمیتوانستیم با برنامه ریزی بیشتر روی تجارت فرآورده ها وابستگی خود به صادرات نفت خام را کاهش دهیم؟!

به یاد داشته باشیم که از امریکای جنوبی تا همین همسایگان همگی خریدار فرآورده های نفتی کشور هستند که در حال حاضر نیز د حال انجام است.

ما نمیتوانستیم جلوی کاهش در آمد های ارزی نفتی را بگیریم، قبول!

اما آیا نمیتوانستیم با تجهیز به موقع ابزار مالیاتی در کشور و اصلاح ساختار بودجه وابستگی بودجه عمومی کشور را به صورت عملیاتی و بدون کسری بودجه پنهان و آشکار کم کنیم؟!

به یاد داشته باشیم که در سال ۹۹ که شاید بدترین سال چند دهه گذشته از نظر کسری بودجه باشد، کارشناسان رقمی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار میلیارد تومان را به عنوان کسری بودجه دولت ذکر میکنند و در همین حال بر اساس نظر همان کارشناسان ما در سال چیزی بالغ بر ۲۰۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی و پایه های مالیاتی معاف داریم که در صورت وصول میتوانست به راحتی تمام کسری بودجه دولت را پوشش دهد.

ما نمیتوانستیم جلوی کاهش رشد اقتصادی طی دهه گذشته را بگیریم، قبول!

اما آیا نمیتوانستیم جلوی صفر شدن این رشد را بگیریم؟! میوه های برجام میانگین ده ساله رشد اقتصادی کشور را حتی میلیمتری بهبود نبخشید، اما توانست کشور را شرطی کند و تمام توان مدیریتی و اجرایی کشور در بخشهای خصوصی و دولتی را معطل خود نگه دارد، و بدیهیست که اگر کشوری ۸ سال معطل بماند دچار مشکلات جدی واهد شد.

بگذارید این فرض غلط را در نظر بگیریم که این رشد اقتصادی پایین تماما تابعی از تحریم ظالمانه است، اما این موضوع چه ارتباطی به ده برابر شدن قیمت ها دارد؟!!

کوبا هم یک کشور تحت تحریم است که همین موضوع در کوبا موجب کاهش نسبی (و نه سقوط) رشد اقتصادی شده ، اما سطح عمومی قیمت ها بگونه ایست که میاگین تورم طی ۳۰ سال گذشته چیزی در حدود ۵% مانده است. حتی سوریه و کره شمالی هم که تحت تحریم های شدیدتری  از ما  هستند از نظر ارزش پول ملی و تورم وضعیت بهتری نسبت به ایران دارند. و البته در نقطه مقابل ما کشورهایی را داریم که تحت تحریم نیستند مثل آرژانتین با تورم ۵۰% و ترکیه ای که طی ۱۰سال گذشته ارزش پول ملی اش حدود ۵٫۵ برابر سقوط کرده است.

این ابهام یک سوال بسیار جدی و مهم است که ابتدائا پیش روی تک تک دولتمردانیست که همه چیز را به آدرس کاخ سفید حواله میدهند و سپس پیش روی تک تک آحاد مردم محترم ایران قرار دارد تا برای پاسخ به آن به دور از فضای آکنده از نفرتی که بدخواهان ایران ایجاد میکنند، بنشینند و با یکدیگر در خصوص آن گفتگو کنند.

مردم محترم و شریف ایران بدانند که مجری فلان شبکه تلویزیونی یا صفحه مجازی  از پراگ و آلبانی و لندن و واشنگتن حتی اگر از نظر اعتقادی و سیاسی هم فکر آنها باشد اما از نظر راهبرد اقتصادی برنامه اش بدتر شدن روز به روز وضعیت اقتصادی کشور است تا از این رهگذر به متامع سیاسی خود برسد. اما ای زن و مرد ایرانی انتخاب تو چیست؟! آیا تو میخواهی ۱ سال بعد وضع بهتر شود یا بدتر؟! این سوال خط تمایز ایده آل تو با برنامه تدوین شده آن شبکه ایست که هر شب برای تو نسخه مینویسد.

آنچه گفته شد تنها طلیعه عناوین مطالبي ست که جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی قصد دارد به صورت تفصیلی طی بیانیه ها و برنامه های اتی به آنها بپردازد.

ما اعتقاد داریم مهمترین گام در حل هر مشکلی شناسایی دقیق آن مشکل است تا بدخواهان و نا آگاهان نتوانند با دادن آدرس غلط جلوی اصلاح مشکل را بگیرند و هر چند این راهکارها قبلا توسط دلسوزان متخصص و فنی برای مجریان ارائه شده است اما همانگونه که گفته شد رویاهای شیرین ولی خام با امریکاییها و دل بستن های خام تر از آن در امید بستن به اروپایی ها مانع از آن شد که بدانها توجه شود و مسیر اقتصاد کشور در مسیر صحیح قرار بگیرد.

لکن به نظر میرسد دولت محترم پس از آزمودن یک مسیر ۷ ساله و نا امید شدن از بلوک غرب که البته به اتلاف وقت و منابع گسترده منجر شد، در حال حاضر بیشتر نسبت به توان داخلی و اصلاحات ساختاری مصمم شده است که باید آن را به فال نیک گرفت و از ان بهره جست.

انشالله در بیانیه های بعدی به تفصیل در مورد اصلاحات ساختاری مورد نیاز اقتصاد که البته بخشی از نیز شروع شده است خواهیم پرداخت. اما لازم است همه بدانند در صورت انجام چنین اصلاحاتی که طی دوره یک دولت ۴ ساله نیز قابل انجام است، تورم ساختاری نهادینه شده در اقتصاد کشور که به جرات میتوان گفت عامل اصلی نارضایتی مردم همه به معنی فعالان اقتصادی و هم حقوق بگیران شده است مرتفع خواهد گردید.